Przepis na funkcjonalną kuchnię z charakterem

Przepis na funkcjonalną kuchnię z charakterem

Jak to jest, że patrząc na dwadzieścia różnych projektów wnętrz, zwykle tylko jeden wyróżnia się czymś szczególnym, zapada w naszej pamięci i skłania do zastanowienia, a cała reszta zlewa się w jedną, bezkształtną masę? Przyczyna tkwi w umiejętnym nadaniu charakteru wnętrza. Nie jest to łatwe zadanie, jednak zdecydowanie warte zachodu, ponieważ w ten sposób powstają projekty, o których się rozmawia i które inni chcą naśladować. Dzisiaj pochylimy się nad tym, co zrobić, by nasza kuchnia nie była kolejnym, przewidywalnym wnętrzem, ale miała własny, niepowtarzalny charakter.

Oryginalny pomysł na aranżację kuchni

Najważniejszy jest oryginalny pomysł. Powinien on zawierać co najmniej trzy mocne cechy, które możemy uznać za swoje autorskie. Jednocześnie muszą one być wystarczająco wyraziste, by robiły mocne wrażenie. Czy więc przyjdzie ci do głowy zamontowanie ręcznie rzeźbionych klamek do szuflad pokrytych fosforyzującą farbą, czy zastosowanie lamp zwisających na klimatycznych, grubych sznurach – to już kwestia twoich upodobań. Ważne, by nie było to coś banalnego, ani oczywistego.

Podczas wymyślania ekscytującego pomysłu może nas nieco ponieść wyobraźnia. Wróćmy do dwóch podanych cech, czyli fosforyzujących klamek i lamp na sznurach. Osobno robią wrażenie, ale gdy je połączymy ze sobą, to otrzymamy dosyć niesmaczne zestawienie. Dochodzimy więc do kolejnego spostrzeżenia, jakim jest dbałość o to, by cechy wyróżniające naszą kuchnię chociaż minimalnie do siebie pasowały, a już na pewno by się wzajemnie nie wykluczały. Pamiętajcie więc, by lekko opanować wodze fantazji i cały czas pamiętać o rozsądku.

Matematyka przy wystroju kuchni

Jeśli miałeś nadzieję, że twoja przygoda z matematyką skończyła się na studiach, to niestety musimy rozwiać te nadzieje. Chcąc uzyskać ładny, poprawny projekt kuchni, musimy wykonać kilka obliczeń. Nie chcemy bowiem uzyskać projektu, w którym niektóre wymiary znacząco odbiegają od utartych standardów, tworząc tym samym nieco komiczny rezultat.

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy wymaga znacznie większego zachodu, ponieważ polega na żmudnym liczeniu proporcji mebli kuchennych w stosunku do wysokości ścian, wielkości żyrandola czy krzeseł. Są pewne proste wzory, które określają te zależności w świecie dekoracji wnętrz i możesz je znaleźć w internecie, jednak jest to czasochłonne. Znacznie łatwiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Nasz umysł naturalnie potrafi ocenić, czy coś wygląda ładnie, czy nie. Jeśli wybierzesz o wiele za duże meble do kuchni, to wtedy szybko zauważysz, że coś tutaj nie gra. Aby to ułatwić, możesz skorzystać z prostych programów komputerowych, w których jesteś w stanie w kilku prostych krokach stworzyć prowizoryczny projekt swojej kuchni. Niektóre oprogramowania nawet potrafią automatycznie dokonać niezbędnych obliczeń i podpowiedzieć ci, jak duże krzesła do kuchni powinieneś zamówić, a nawet w jakiej odległości od siebie ustawić poszczególne meble.

Hokery do kuchni

hokery do kuchniŚwieżym pomysłem, który rzadko kiedy pojawia się w projektach wystroju wnętrz, są hokery do kuchni. Najlepiej sprawdzają się, gdy na środku kuchni mamy wyspę, przy której można usiąść, napić się kawy lub drinka z przyjaciółmi. Nie jest to jednak jedyny warunek, by znaleźć zastosowanie dla hokerów. Można je z powodzeniem ustawić przy blacie kuchennym. Wtedy w razie spotkań ze znajomymi będą spełniać funkcję krzeseł, a poza tym okresem świetnie sprawdzą się jako pomoc podczas przyrządzania posiłków. Będzie można swobodnie usiąść przy blacie i zająć się krojeniem składników, zamiast męczyć się na stojąco.

Hokery naprawdę dodadzą charakteru naszej kuchni, a jest to przecież efekt, którego poszukujemy od początku tego artykułu. Możemy jednak pójść o krok dalej i sprawić, że hokery w kuchni staną się mocnym elementem dekoracyjnym. Jak to zrobić? Poprzez zastosowanie wyrazistego kontrastu kolorystycznego. Jeśli wystrój naszej kuchni utrzymany jest w kolorystyce biało-czarnej lub szaro-czerwonej, powinniśmy zamówić hokery odpowiednio w czarnym lub czerwonym kolorze. Wtedy będą pięknie dopełniać przestrzeń i wzbogacać jej wartość wizualną.

Odrobina sztuki nie zaszkodzi

Przez cały czas skupiamy się na meblach kuchennych, zastanawiając się, jakie wybrać, w jakim kolorze i jak je ustawić, by stworzyć charakterystyczne wnętrze. To zupełnie naturalne, bo nie możemy się nie zgodzić, że meble w kuchni stanowią kluczową rolę i są po prostu najważniejsze. Nie poświęcajmy jednak całej swojej uwagi temacie mebli. Znajdźmy choć odrobinę przestrzeni na drobny element dekoracyjny, w którym przemycimy nieco sztuki.

Zawieszenie niewielkiego obrazu w kuchni całkowicie odmieni jej wrażenie. Przestanie już być czysto funkcjonalnym pomieszczeniem, którego używamy podczas gotowania. Stanie się przyjaznym miejscem mającym swoją własną, unikalną atmosferę. Jeśli chodzi o to, co obraz ma przedstawiać, to mamy tutaj szerokie pole do popisu. Może to być zdjęcie owoców, pięknego krajobrazu lub czysta fantazja kolorystyczna.