Salon z aneksem kuchennym. Jak zaaranżować wnętrze?

Salon z aneksem kuchennym. Jak zaaranżować wnętrze?

Salon połączony z aneksem kuchennym jest dzisiaj popularnym rozwiązaniem spotykanym zarówno w mieszkaniach, jak również w domach. Do dyspozycji mamy wtedy dużą, wielofunkcyjną przestrzeń, która stwarza także szerokie możliwości aranżacyjne. Zatem, jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Sprawdź te porady!

Aneksy kuchenne mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi wskazują, że aneks optycznie powiększa wnętrze i ułatwia komunikację między domownikami. Ci drudzy z kolei mówią, że kuchnia na widoku nie jest estetyczna i wymaga ciągłego sprzątania, a ponadto szybko rozprzestrzenia zapachy gotowania po całym domu.

Gdy decydujemy się na dom lub mieszkanie z aneksem kuchennym, powinniśmy pamiętać, że aranżacja tego typu wnętrza powinna bazować na wyborze odpowiedniego umeblowania. Dzięki niemu korzystanie z takiego wielozadaniowego pomieszczenia będzie jeszcze prostsze i wygodniejsze!

Meble do salonu – najważniejszy wypoczynek

Salon to miejsce, w którym odpoczywamy, dlatego jego centralnym punktem powinien być komplet wypoczynkowy.

Aktualnie w tej kategorii mamy wiele ciekawych propozycji, na przykład możemy zdecydować się na zakup narożnika, kanapy, foteli. Ascetyczny styl skandynawski, a może przepych w nurcie glamour? Dzisiaj jest w czym przebierać!

W części salonowej powinny znaleźć się także inne meble, które będą odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom, na przykład:

  • stolik kawowy – ustawiony przed kanapą, narożnikiem lub obok kompletu wypoczynkowego – można wybrać też kilka osobnych stolików
  • szafka RTV – przyda się nawet wtedy, gdy zamierzamy powiesić TV na ścianie, pomoże w przechowywaniu sprzętu elektronicznego, zamaskowaniu kabli
  • meble do przechowywania – regały, komody, półki w zależności od naszych potrzeb

Meble do aneksu kuchennego – gotowe czy na wymiar?

Aneks kuchenny można wyposażyć zarówno meble kuchenne gotowe, które kupimy w sklepie meblowym, jak również w zabudowę kuchenną wykonaną na zamówienie. Co sprawdzi się najlepiej?

Meble gotowe są tanie i często dostępne od ręki. Możemy po prostu kupić je w sklepie i zamontować w domu jeszcze tego samego dnia. Nie gwarantują jednak idealnego dopasowania do kształtu pomieszczenia.

Za meble kuchenne na wymiar trzeba będzie zapłacić już więcej i zaczekać na nie dłużej, lecz mamy możliwość zaprojektowania ich zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Meble mogą nie tylko pasować do wymiarów aneksu, lecz też do naszego gustu. Zakłady stolarskie oferują szeroką gamę materiałów do wyboru.

Meble do salonu z aneksem – i do jadalni!

Miejsce, w którym salon styka się z aneksem kuchennym, może posłużyć do stworzenia w nim jadalni. Wówczas wnętrze zyska jeszcze jedną funkcję – pozwoli nam na wygodne spotkania przy stole i dobrym jedzeniu, a także może służyć do pracy czy rozrywki, na przykład grania w gry planszowe.

Jadalnia w pomieszczeniu z aneksem kuchennym oddzieli również wizualnie przestrzeń salonu od kuchni.

Część jadalniana w pomieszczeniu może być wykonana na kilka sposobów, na przykład można wykorzystać wtedy:

  • stół jadalniany – uzupełniony o krzesła tworzy uniwersalną przestrzeń o funkcji jadalnianej, możemy wybrać stół prostokątny, kwadratowy, okrągły
  • blat kuchenny – wychodzący w kierunku centralnej części pokoju blat kuchenny może służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza oraz jako stół jadalniany – stosuje się wtedy wysokie krzesła barowe, czyli hokery
  • wyspa kuchenna – oddzielona od mebli kuchennych zabudowa, która może służyć również jako stół, do którego dostawiane są hokery

Zatem urządzenie salonu z aneksem kuchennym nie musi być skomplikowane. Nawet w niewielkim mieszkaniu można urządzić atrakcyjnie prezentującą się i funkcjonalną przestrzeń!