Kiedy warto zdecydować się na odnowienie starych mebli?

Kiedy warto zdecydować się na odnowienie starych mebli?

Stare meble niekoniecznie muszą skończyć na śmietniku. Gdy chcesz odmienić ich wygląd, zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak to zrobić!

Odnowienie starych mebli – kiedy warto?

Nie wszystkie stare meble dobrze nadają się do odnowienia. Są jednak i takie, które po przeprowadzeniu kilku prostych czynności mogą uzyskać całkowicie nowy wygląd.

Przede wszystkim odnowa starych mebli będzie dobrym pomysłem wtedy, gdy meble te nadal są w dobrym stanie technicznym i nie wymagają one znacznych nakładów pracy, aby nadać im atrakcyjny wygląd.

Na odnawianie starszych mebli nie warto więc decydować się wtedy, gdy są one uszkodzone, wybrakowane, spleśniałe, połamane, dlatego też ich przerobienie byłoby bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Również duże znaczenie ma styl mebli, ponieważ może okazać się, że nawet po ich odnowieniu konkretny mebel nie będzie jednak odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Jak odnowić stare meble?

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, przerabianie starych mebli może polegać na ich pomalowaniu, wymianie akcesoriów meblowych, a także na zastosowaniu w nich nowych tkanin.

Dodatkowo konieczne mogą być również inne rodzaje czynności, na przykład wymiana gąbek w meblach wypoczynkowych czy dorobienie dodatkowych elementów, na przykład nóżek, gdy chcemy, aby meble wyglądały inaczej.

Malowanie starych mebli – jaki kolor wybrać?

Najprostszym sposobem na odnowienie starych mebli jest pomalowanie ich na nowy kolor. Tutaj możliwości są zróżnicowane, ponieważ dużo zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Również trzeba uwzględnić oryginalny kolor mebli, ponieważ drastyczna zmiana koloru z jasnego na ciemnym albo z ciemnego na jasny będzie wymagała dodatkowych prac i będzie bardziej czasochłonna.

Często malowane są meble na kolor biały, który pasuje do wielu wnętrz. Takie umeblowanie będzie wyglądało atrakcyjnie w wielu przestrzeniach, między innymi w tradycyjnych kuchniach lub w nowoczesnych salonach.

Również można zdecydować się na kolor czarny, który świetnie wygląda w nowoczesnych i eklektycznych wnętrzach.

Gdy meble są drewniane, można wybrać inny kolor bejcy do drewna, aby uzyskać ciekawy efekt ciemniejszego lub jaśniejszego drewna.

Warto też wskazać, że meble można malować na wysoki połysk, dzięki czemu również mogą one uzyskać atrakcyjny wygląd.

Wymiana akcesoriów meblowych w starych meblach

Dobrym sposobem na przerabianie starych mebli jest również wymiana ich akcesoriów meblowych na nowe. Za ich pomocą można nie tylko nadać im atrakcyjny wygląd, ale również poprawić ich działanie, na przykład zastosować w nich nowe prowadnice lub zawiasy.

Najczęściej wymienianymi akcesoriami meblowymi są uchwyty do mebli. Za ich pomocą można natychmiast odmienić wygląd komody, mebli kuchennych czy biurek.

Również można zdecydować się na wykorzystanie w meblach dodatkowych nóżek, które świetnie sprawdzą się w komodach. Inne, dekoracyjne nóżki mogą sprawić, że mebel będzie wyglądać niebanalnie.

Wybieramy nowe tkaniny obiciowe do starych mebli

Bardzo dobre efekty można również uzyskać wtedy, gdy chce się odnowić meble wypoczynkowe, na przykład kanapę, fotel, a nawet narożnik.

W zależności od stanu mebla można zdecydować się tylko na wymianę tkaniny obiciowej, ale również konieczne może być wymienienie w nim innych elementów, na przykład gąbek, które z czasem ulegają skruszeniu i zapadają się.

W sklepach można znaleźć wiele tkanin obiciowych do wyboru, które mogą być dobrane w zależności od stylu mebla i aranżacji wnętrza, w którym ma się ono znaleźć. Obecnie bardzo popularne są tkaniny pluszowe – aksamitne, na przykład w kolorach jak musztardowy, szmaragdowy czy granatowy.