Jasne czy ciemne meble kuchenne? Jak dobrać je do wnętrza

Jasne czy ciemne meble kuchenne? Jak dobrać je do wnętrza

Każdy z nas ma swój ulubiony kolor oraz takie, które zwyczajnie nam się nie podobają. Z tym nie ma się co kłócić i każdy powinien wybrać meble pasujące do jego gustu. Jeśli natomiast chodzi o rzecz nieco bardziej uniwersalną, a mianowicie to, czy lepsze będą jasne, czy ciemne meble kuchenne, to tutaj warto spojrzeć na szerszy obraz, a nie tylko na własną opinię.

Wciąż wiele osób zajmujących się urządzaniem kuchni samodzielnie nie wie, w jaki sposób dobierać odcień mebli. Zacznijmy od tego, co najprostsze. Ciemne meble kuchenne są bez wątpienia najlepiej sprzedającymi się na rynku, ponieważ pasują do większości wnętrz. Wystarczy, że mamy białe ściany i jasne panele podłogowe, a w ten sposób wygląda duża ilość polskich kuchni. Wtedy ciemne meble stanowią ładny kontrast i nasze oko podświadomie zauważa, że jest to dopasowane połączenie. Nie musimy mieć wiedzy dekoratorskiej, by na to wpaść.

Kiedy wybrać jasne meble?

Jasne meble kuchenne będą analogicznie przeznaczone do wnętrz urządzonych w ciemny sposób. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o sytuację, gdy mamy ciemny parkiet i ściany w kolorze głębokiej zieleni. Nawet takie uwarunkowania, jak położenie okna ma znaczenie. Jeśli bowiem okno znajduje się na ścianie zachodniej, to przez większą część dnia słońce nie ma możliwości zajrzeć do środka, przez co w kuchni nie jest zbyt jasno. Wówczas zastosowanie mebli kuchennych w jasnych odcieniach pozwoli optycznie rozjaśnić wnętrze.

Przytoczone tutaj wskazówki są absolutnie podstawowymi poradami, które warto mieć na uwadze przy dekoracji kuchni. Zalecamy jednak sięgnąć do pozostałych artykułów na naszym blogu, które w bardziej zaawansowanym stopniu poruszają temat tego, jak ładnie urządzić kuchnię.