Meble kuchenne to coś, przy czym trzeba się podwójnie zastanowić, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu. Z jednej bowiem strony musimy pamiętać, że meble mają służyć do krojenia składników, gotowania obiadów czy ich spożywania, a z drugiej strony ta funkcjonalność powinna iść w parze z atrakcyjnym wyglądem tworzącym ciekawy, kuchenny wystrój wnętrz. Dzisiaj dowiecie się, jakie znaczenie w kuchni odgrywa oświetlenie i jak dobrać takie światło, które wzbogaci wygląd naszych mebli.
Przede wszystkim warto już na samym początku podzielić oświetlenie na dwie kategorie. Pierwsze, to lampy główne, zapewniające jasność w kuchni. Są one niezbędne, byśmy w nocy mogli bezpiecznie korzystać z tego pomieszczenia, jednak ze względu na intensywność światła, nie należą do zbyt nastrojowych. Dlatego też warto zadbać o drugi, bardziej subtelny rodzaj oświetlenia, którego celem nie będzie zapewnienie wystarczającej liczby światła, lecz stworzenie ciekawego, klimatycznego nastroju.
Jakie oświetlenie do kuchni?
Wybór światła głównego uzależniony jest przede wszystkim od wielkości naszej kuchni. Czasami wystarczy jedna lampa centralna, o ile jest to niewielkie pomieszczenie. Jeśli tylko mamy możliwość, warto jednak zamontować dwie lampy w przeciwległych kątach. Nie chodzi nawet o to, że kuchnia będzie wtedy jaśniejsza, ale otrzymamy dwa źródła światła padające z różnych stron. Szybko przekonasz się, że to bardzo pomocne, ponieważ krojąc warzywa czy mieszając ciasto będziesz korzystać z mebli kuchennych rozstawionych po całej kuchni. Czasami więc swoim ciałem możesz blokować światło padające zza ciebie.
Oświetlenie główne powinno charakteryzować się jasną barwą, która nie męczy naszych oczu i nie zniekształca kolorów. Chodzi o to, by możliwie w jak największym stopniu naśladować barwę światła słonecznego, do której jesteśmy przyzwyczajeni za dnia. Dzisiejsze rozwiązania są w tej kwestii wręcz doskonałe, a do tego energooszczędne. Wystarczy spojrzeć na dział oświetlenia kuchennego w większym sklepie meblowym. Niby zobaczymy szereg łudząco podobnych do siebie lamp, z których każda rzuca nieco inną barwę światła.
Meble kuchenne z oświetleniem
Dodatkowe oświetlenie kuchenne to przede wszystkim małe halogeny, które montuje się bezpośrednio w szafkach kuchennych. Najpopularniejszym miejscem na ich umieszczenie jest oczywiście górny panel drewniany – wtedy możemy rozłożyć halogeny równomiernie na całej linii mebli, by objąć światłem całą ściankę. Oczywiście musimy pamiętać, że jest to światło dodatkowe, o małym natężeniu. Jego celem jest bardziej podkreślenie ładnej barwy drewna, niż rzeczywiste rozjaśnienie kuchni.
Nowoczesne kuchnie coraz częściej wykorzystują małe lampy także w mniej standardowych miejscach, jak na przykład w dolnej części mebli, bezpośrednio przy podłodze czy nawet na poziomie blatu, przy którym kroimy jedzenie. Jak więc widać, na przestrzeni lat wystrój kuchni posunął się bardziej w kierunku próby stworzenia artystycznej gry światłem. Warto dodać, że dodatkowe oświetlenie kuchenne możemy znaleźć w nietypowych kolorach, jak czerwonym, zielonym czy niebieskim. Można tym sposobem osiągnąć naprawdę niesamowite rezultaty i stworzyć wnętrza, w których nie sposób się nie zakochać.