Jak dobrać najlepsze środki do czyszczenia mebli?

Jak dobrać najlepsze środki do czyszczenia mebli?

Właściwie dobrane środki do czyszczenia mebli nie tylko mogą usunąć z nich zabrudzenia, ale również nadają im ładniejszy wygląd i będą chroniły je przed czynnikami zewnętrznymi. Jakie środki zastosować do mebli drewnianych, lakierowanych i tapicerowanych?

Czyszczenie mebli drewnianych

Drewno jest narażone na szybkie uszkodzenie, jeżeli nie będzie ono właściwie czyszczone i pielęgnowane. Właśnie dlatego wtedy, gdy chcemy kupić meble drewniane, powinniśmy dobrać do niego odpowiednie detergenty.

Do usuwania plam bardzo dobrze może sprawdzić się środek w sprayu albo płyn do czyszczenia mebli drewnianych, który będzie zawierać w składzie olejki albo woski, które nie dopuszczą do uszkodzenia drewna.

Aby nadać meblom atrakcyjny wygląd, można też zastosować preparat pielęgnacyjny z olejkami lub woskami, który należy stosować na drewno, by zaimpregnować je i nadać mu ładniejszy wygląd.

Preparaty do mebli z płyt drewnopodobnych

Mniej wymagające w utrzymaniu są meble wykonane z płyt drewnopodobnych, na przykład płyt MDF. Do ich mycia można stosować uniwersalne środki czyszczące, a nawet wodę z płynem do mycia naczyń. Nie wymagają one również pielęgnacji.

Środki do mebli lakierowanych

Meble lakierowane świetnie wyglądają w nowoczesnych aranżacjach, ale te z politurą można zobaczyć również w klasycznych wnętrzach.

Do mebli tego typu polecany jest środek do czyszczenia mebli lakierowanych, który zawiera bezpieczne dla nich środki czyszczące i nabłyszczające.

Mebli lakierowanych nie powinno się czyścić za pomocą środków zawierających w składzie substancje ścierne, na przykład mleczek czyszczących. Również nie należy stosować rozpuszczalników, które mogą naruszyć lakier i spowodować jego zmatowienie.

Pranie mebli tapicerowanych

Dużo problemów sprawia czyszczenie mebli tapicerowanych, na przykład jak fotele, kanapy, narożniki czy krzesła tapicerowane. Z czasem osadza się na nich sporo zabrudzeń, między innymi plamy z napojów, pokarmów czy kurz.

Do ręcznego czyszczenia można zastosować specjalny spray do mebli tapicerowanych, który natryskuje się na nie, wciera, a potem odkurza po zaschnięciu.

Najlepsze efekty czyszczenia można jednak uzyskać wtedy, gdy zastosuje się odkurzacz piorący. To urządzenie, które natryskuje wodę z detergentem na tkaninę, a następnie zasysa ją wraz z zabrudzeniami. Odkurzacz piorący można zakupić na własność albo zdecydować się na skorzystanie z usług firmy oferującej czyszczenie mebli tapicerowanych.